Türk Mutfağı Duayen Ustalarıyla Güzel

Türk Mutfağı Duayen Ustalarıyla Güzel

KUPAD Başkanı Uğur Apak, Türk mutfağının duayen şeflerini ve Ege lezzetlerini anlattı...

Ecdadının izinde yürüyen koca şeflerinin değerlerini yaşatan bir Türk mutfağı ve onun  kahramanları geleneksel Türk mutfağımızın milli ve yerli ürünlerimizi,  lezzetlerimizi, Türkiye coğrafyasının farklı bölge ve yörelerinin sebze, meyve ve otlarını dünyayla buluşturuyor.

  

Şefine al gel çağrısıyla TAFED, Kuşadası Efes Fuar ve Kongre Merkezinde 16 ülkeden gelen meslektaşlarıyla bir araya geldi, Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Uğur Apak’ın ev sahipliği yaptığı buluşmada onlara yol gösteren Türk mutfağını dünyaya tanıtan duayen ustalarını rahmet ve şükranla anarak kendilerine yakışan milli birlik ve beraberlik şuurunu Türk mutfağının gönüllü lezzet elçileri olarak bir kez daha ortaya koydular.  Benim dikkatimi çeken ve manevi olarak gururlandıran Türk’ün farkını, iman dolu göğsünü, ecdadına olan sonsuz saygı ve şükranını ortaya koyuşunu takdir ve hayran bakışlarla izleyen yabancı meslektaşlarıydı. Helal olsun sizlere anlı ak, kalbinin ateşini lezzetleriyle buluşturan Türk mutfağının yiğit evlatları

KUPAD Başkanı Uğur Apak, Deli Raşit lakaplı duayen ustasını anlatırken adeta gözleri doluyordu “merdaneyi fırlatan Raşit Ustam, ben mesleğimin delisiyim evlat sizlere mirasımız yarınlarda bizlerden aldığınız mesleki öğreti, adap ve ahlakı sizlerde öğretin ve yaşatın”

Raşit Doğruer (1939-2013)

80’den fazla Ülkeyi gezdi, 5 ülkede  5 yıldızlı otellerde mutfak şefliği yaptı.  Dolu dolu bir hayat yaşadı, gezgin bir aşçı olarak yeni yerler keşfetti, yeni yemekler bulmayı amaçladı ve buldu.  Avrupa’dan Asya’ya,  Afrika’dan Uzakdoğu’ya Türk yemeklerini her ülkede tanıttı. 1982 yılında Tokyo’da yapılan aşçılar yarışmasında hakkının yenmesine rağmen 45 ülkenin katıldığı yarışmada dünya 2.si oldu.

Nevzat Peker (1942-2015)

Aşçılarıyla meşhur Bolu Mengen’de 1942 yılında doğan Nevzat Peker, mesleki yaşamında bir çok Kral, Kraliçe, Cumhurbaşkanı, ünlü ünsüz binlerce kişiye yemek verdi. 1965 yılında İzmir Büyük Efes otelinde 2.aşçı olarak devam eden meslek hayatına 1968 yılında aşçıbaşı olarak devam etti. Türk mutfağına kazandırdıkları ve yetiştirdiği ustalarla ustaların ustası olarak gönülleri fethetti.  Gençlere tavsiyeleri ise “mesleğinizin zirvesinde durabilmek için nizamların en sıkısını kendinize tatbik ediniz. Bu meslekte öğrenim hiçbir zaman tamamlanmaz. Her gün yeni bir şey öğrenmek için çalışınız. Vücut ve ruh temizliği, hareketlerin inceliği, meslek bilginizi kullanma kabiliyeti mesleğinizde harikalar yaratır”

   

2011 yılında vefat eden Kuşadası Profesyonel aşçılar derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Osman Kahraman’dan devraldığı görevi ekip arkadaşlarıyla birlikte TAFED çatısı altında Ege’de sürdüren Uğur Apak, 2017 yılında Ege Bölgesinin lezzetlerinin başında gelen Enginar’ın faydalarını insanlara anlatacağız diyor ve ekliyor “ Enginar demek sağlık demek, kalp dostu demek, vücudun toksinlerden arınması demek, karaciğer dostu demek.  En güzel  enginar, Karaburun, Urla, Çeşme Seferihisar, Selçuk’ta çıkar Mart 15’te başlar Haziran ayının ilk haftasında biter.  Tazesini yemek her zaman daha sağlıklıdır. Enginar ayıklandıktan sonra limonlu unlu suyla ovulmalıdır. Tadını veren limon suyudur taze limon suyuyla, zeytinyağı ile pişirilmelidir. Dereotu mutlaka koyulmalıdır, tamamlayıcısıdır. Garnitür olarak bezelye, havuç, patates, arpacık soğan konulabilir. Sıcak olarak yağsız kuzu etli olarak ta yapılabilir. Pişirme tekniğini de önemlidir piştikten sonra kapağı açılmadan iki buçuk üç saat dinlenmesi  gerekiyor ki kararma yapmasın. Sadece gövdesi değil suyu da içilmeli vitamini alınmalıdır”

     

Dünya sağlıklı yaşamın, sağlıklı beslenmenin alternatiflerini arıyor.  Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşam ise Ege’ye koşuyor.

Keşkek, şevketi bostan, ot kavurma, Ege bölgesinin otlarının karışımından gözleme, Dağ kekiği deniz börülcesi cumbul, sirken, bamya, kabak çiçeği, semiz, incir, sarımsak, pırasa, barbunya, Japonları gözdesi süs biberi, közlenmişine doyum olmaz bu biberin, çubuk çayı kolesterole faydalı, altın otu kum sancısına şifa oluyor. Karabaş otu damar açıcı, sarı katran otu mide için faydalı, kekik karın ağrısına, biberiye şeker düşürücü zayıflatıcı, defne yaprağı, gelincik otu, turp otu, hardal otu, enginar, kuzu kulağı, ebegümeci, radika, karadut ve denizden gelen lezzetler…

Son olarak Kuşadası’nda ödül töreninde Montenegro, Romanya,  Yunanistan, İtalya gibi ülkelerden ülkemize gelen şefler ülkelerinde düzenleyecekleri yemek festivallerine Türk aşçılarımızı onur konukları olarak davet ettiler. Gastronomi turizmi ile ülkeler arası din, dil, ırk, siyaset üstü birleştirici davetkar hoşgörü, mutfaktaki emek ve heyecanın hissiyatın başından sonuna kadar bir araya geldiği sıcak samimi bu atmosfer görülmeye, paylaşılmaya, anlatılmaya, yazılmaya değerdi.

Yüreğinize Sağlık Uğur Ustam, ahde vefalı geçmişinizi, duayen ustalarınızı unutmadığınız ve yaşattığınız için Türk turizminin tanıtımına gönülden desteğiniz, emeğiniz ve lezzetleriniz için…

Profesyonel Danışmanlık

Alper Tekbaş

Turizm Danışmanı

Turizme dair yatırımlarınızı, planlarınızı, iş geliştirme stratejilerinizi, medya planlamalarınızı, kariyer yolculuğunuzu Alper Tekbaş'a danışın.

[email protected]

Youtube Kanalımdan