Bu Yemeklere Paha Biçilemiyor...

Bu Yemeklere Paha Biçilemiyor...

Cep Yakan Dudak Uçuklatan Dünyanın En Pahalı Yemekleri

Gastronomi dünyasının sonsuzluğunda farklı trendler ve yiyecek içecek konseptleri, dünyaca ünlü şeflerin hayalleri ve tasarımlarıyla buluşunca adeta moda dünyası gibi gastronomi dünyası da farklı yemek ve sunumlarıyla görsel ve tatsal gastronomik yolculuklara çıkarıyor lezzet avcılarını, tabi ki bunun bedeli de oldukça pahalı. Evet yanlış duymadınız bu yemekler dünyaca ünlü mutfak şeflerinin hayallerini yansıtan tabloları gibi… 

  

Kullanılan ürün kalitesi ve doğada nadir bulunan bitki, meyve, deniz ürünleriyle çeşitlendirilen bu tatlar fiyatlarıyla cep yakıyor, dudak uçuklatıyor ama gastronomi severler, farklı lezzetleri keşfetmek isteyen damaklar bu lezzetlerin peşinde tüm dünyayı dolaşıyor. Gastronomi turizminin otel ve restoranların fiyat skalalarını yükselterek işletme bazlı gelir artışı ve misafir memnuniyeti hususunda sonuç odaklı mükemmeliyeti hedefliyorlar.

  

Oldukça iddialı ve dikkat çekici, merak edilen, kimilerine göre hadi canım, yok artık, uhaa dedirten bir tabak bir bardak yiyecek içeceğin yemeğin fiyatı bu kadar olamaz canım deseniz de bal gibi olabileceğini ve bu ürünlerin özellikle tercih edilebileceğini gözler önüne seriyor sizlerle paylaştıklarım.

  

Bu ürünlerden birisini de Riyad’da bulunan Genç ve başarılı Chef Hüseyin Özer, otel misafirleriyle buluşturuyor.

Gelen satış taleplerinin çok olmasından anlıyorum ki doğru bir iş yapıyorum Cove Coctail adını verdiğimiz tamamen doğal, afrodizyak içerikli içecek, Narcissus spa’da servis ediyoruz diyor Chef Hüseyin Özer. 

                      

Peki içerisinde neler var diye sorduğumda, Chef Hüseyin Özer, avakado, muz, nar, kırmızı acı biber, zencefil, kişniş, roka, kral yenge. Eti, kral karides, deniz tarağı, siyah Beluga havyar, trüf mantarı, 100 yıllık balzamik sirkesi, kapari, bal, kiraz domates ve 7 çeşit baharat olduğunu söylüyor. Peki fiyatı ne derseniz, 1000 dolar. Genç ve başarılı Chef Hüseyin Özer, Sayın Alper Tekbaş şimdide ücreti 7 bin dolar olacak çok pahalı bir yemek menüsünü hazırlıyorum ve çok başarılı olacağına inanıyorum.

  

 Neden bu kadar pahalı dediğimde, pahalı olması emekten ziyade ürün içerisinde kullanılan malzemelerden diyor ve örnek olarak ta taze beyaz trüf 1000 Euro ile 25 bin Euro arasında satılıyor.100 yıllık bir balzamik sirkesi ise 10 bin Euro’nun üzerinde diyor.  Gastronomi dünyasındaki bu lüks yemek tüketimi dünyada önemli bir Pazar oluşturmuş, farklı ülkelerden farklı şeflerin çılgınca fiyatlarla satışa sunulduğu gastronomide bir dünya turuna çıktığımızda 25 bin Dolar’a tüketicisi ile buluşan, dünyanın en tatlı tatlısından burgerine farklı lezzetler, farklı menüler, farklı şeflerin sunumlarıyla sizlerle… merak eder misiniz? tadına bakmak ister misiniz? bu fiyatları ödemeyi göze almak ister misiniz? bilemem, tercih tamamen sizin ama ben meraklıları için böyle bir araştırmayı sizlerle paylaşıyorum.

Dünyanın en pahalı yiyecek ve içecekleri;

  

Caviar House& Prunier Londra/İngiltere

Almas Caviar 25 bin Dolar Almas havyarı İran’da üretilen ve son derece nadir bir gıda maddesi. Bu değerli havyar Londra’da yer alan Caviar House&Prunier’de 24 karat altından yapılmış kutularda satılıyor. Satış fiyatı ise tam 25 bin dolar. New York/ABD Frrozen Haute Chocolate 25 bin dolar Dünyanın en pahalı tatlısıyla tanışmaya hazır mısınız? Frrozen Haute Chocolate, 14’ü dünyanın en pahalı çikolatası olmak üzere tam 28 farklı çikolatadan oluşuyor. Süslemesinde 5 gr 24 ayar yenilebilir altın kullanılıyor. Ve bu altına 1 karatlık elmas eşlik ediyor. Elmaslarla süslenmiş altın kaşık ile servis ediliyor. Üstelik bu kaşığı alıp eve götürebiliyorsunuz. Wine 3 Restaurant, The Fortress Resort and Spa Sri Lanka Stilt Fisherman Indulgence 14 bin 500 dolar İnce İtalyan bisküvisi, mango, nar kompostosu ve Dom Perignon şampanya ile hazırlanmış. Ayrıca tatlıyı süslemek için altı yaprak, heykel şeklinde el yapımı çikolata ve 80 karat aquamarine taşı kullanılmış. Asıl tatlının fiyatını yükselten de üzerindeki bu süsler Chef Renato Viola Restaurant İtalya Pizza Louis Xiii 12 bin dolar Pizza Louis XIII. Abartılı malzemelerle tam krallara göre hazırlanmış. İtalya’da yer alan Chef Renato Viola Restaurant’ın mönüsünde yer alıyor. İçinde neler yok ki: Norveç ıstakozu, karides, üç tür havyar, sekiz çeşit peynir (onlardan biri buffalo mozzarella peyniri)... Sos olarak ise Remy Martin Louis XIII konyak kulanılmış. Bu sıra dışı ve pahalı pizzayı hazırlamak tam 72 saat sürüyor. Yemesi ise size 12 bin dolar Fleur Burger Las Vegas/ABD Fleurburger 5 bin dolar Fleur Burger adlı restoranda özel bir şarapla sunulan kobe bifteğinden yapılan burger... Fiyatı normalde 75 dolar ancak yanında servis edilen 1990 Chateau Petru şarabıyla 5 bin dolara kadar çıkabiliyor. Las Vegas’ta Fleur adlı bir restoranda satılıyor. Yemeği yedikten sonra lokanta tarafından size “Dünyanın en pahalı hamburgerini yediniz” sertifikası veriliyor. Hamburgerin içinde Kobe eti, kaz ciğeri, siyah trüf mantarı yer alıyor. Hamburgerin yanında çeşitli trüf mantarlarıyla hazırlanmış bir sote de servis ediliyor. Bombay Brasserıe Londra/İngiltere Samundari Khazana 3 bin 200 dolar Su Ürünü Hazinesi’ anlamına gelen bu yemeğin içinde Beluga havyar, beyaz trüf mantarı, deniz salyangozu, Devon yengeci ve yarım domates bulunuyor. Aynı zamanda altınla kaplı İskoç ıstakozu, dört istiridye ve dört bıldırcın yumurtasıyla doldurulmuş havyar da var.

   

Angelito Araneta JR. Şef Filipinler Sushi Del Oriente

2 bin 700 dolar somon balığı ruloları. ‘Karat Şef’ olarak da bilinen Filipinli ünlü şef Angelito Araneta, somon balığı dilimleriyle yaptığı bu suşinin üzerine 12 Palawan incisi ve 0.2 karatlık elmas yerleştiriyor. Yemekte ayrıca pirinç, şeker muskovado, artezyen suyu, kaz ciğeri ezmesi, Norveç somonu, denizhıyarı, mango, salatalık turşusu, yengeç eti, yaban safran, mayonez ve tereyağı kullanıyor. Suşinin üzeri 24 karat altın ile kaplanıyor.

    

The Fence Gate Inn Lankshir/İngiltere

Exquisite Meat-Pie 1780 dolar (bir dilim) Wagyu sığırı Japonya Kobe’de, geleneksel üretim yöntemlerinden farklı olarak yetiştiriyor. Sadece birayla besleniyorlar ve duyarlılık kazanmaları için her gün masaj yapılıyor. Ayrıca yemekte 3840 dolarlık Çin matsutaki mantarı, siyah trüf ve 400 dolarlık bluefoot Fransız mantarı yer alıyor. Sos için ise 1982 yapımı bir Fransız şarabı kullanılıyor.

 

İtalyan tatlısı (altın) calloni (26.000 dolar, elmas kolye ve şampanya hediyeli)

Kansas’ta restoran sahibi Jasper Mirabile 2011’de dünyanın en pahalı altın kaplama cannolini tatlısını yapmaya girişmiş. Bugün 50 dolara satılan bu tatlı, üç yıl önce yanında elmas bir kolye ve özel marka şampanya ile birlikte yukarıdaki fiyata satılmış.

  

İnek etinden yapılmayan burger (332.000 dolar)

Hollanda’nın Maastrciht Üniversitesi’nden Profesör Mark Post, bu burgerin etini laboratuvarda kök hücrelerden yapmış. Ama durun, hemen cüzdanınıza davranmayın! Bu burger satılık değil. 2013’te çevresel bakımdan sürdürülebilir gıda üretimi projesi kapsamında bir araştırmaya yönelik olarak üretilen bu laboratuvar burgeri satılmak istense fiyatı 332 bin dolar olurdu. Burgeri tadanlar, inek etine yakın, ama daha kuru olduğunu söylüyor.

  

Müthiş pahalı muhteşem erişte (110 dolar)

Bu kasedeki Japon eriştesini Tokyo’daki Fujimaki Gekijyo restoranı hazırlamış. Yemeği yapan şef 20 çeşit malzeme içeren bu yemeği, 25 yıllık tecrübenin süzülmüş hali olarak tanımlıyor.

  

Buzullardan gelen su (60.000 dolar)

Bir şişe suya 2 dolar ödemek pahalı geliyorsa bir yıllık maaşınızı ödemek zorunda kalsanız ne olurdu? Paolo di Verachi Fransa ve Fiji Adaları’ndan kaynak suyu ile İzlanda’dan buzul sularını karıştırdığı bu şişeye 5 mg altın tozu da eklemiş. Tasarımını yine Verachi’nin yaptığı şişe ise 24 ayar altından yapılmış ve İtalyan sanatçı Amedeo Modigliani’nin bir heykelinden esinlenmiş. Guinness Dünya Rekoru’na sahip olan şişenin kopyaları internetten 3.600 dolara satın alınabiliyor. Su da dahil.

   

En tatlı evlilik teklifi (3,95 milyon Dolar)

New Orleans’taki Arnaud restoranda satılan bu çilek tatlısını 8 dolara yiyebilirsiniz. Ama sevgilisine evlenme teklif etmek isteyen bir müşterinin siparişi üzerine yanına bir de 7,09 karat pembe elmas eklenince fiyatı epeyce fırlamış. Tabii siz kendi yüzüğünüzü getirerek ucuza mal edebilirsiniz.

  

Kedi dışkısından çıkmış kahve (fincanı 30 dolar)

‘Kedi dışkılı kahve’ olarak bilinen kopi luwak kahvesi gerçekten de Asya kökenli misk kedisinin dışkısından toplanmış kahve çekirdeklerinden yapılıyor. Düşüncesi hoş olmasa da, misk kedileri en olgun kahve çekirdeklerini yediği için onun dışkısından çıkan çekirdeklerin en kaliteli olduğuna inanılıyor. Bu kahve Endonezya kaynaklı olmakla birlikte artık dünya çapında tanınıp içiliyor.

  

En pahalı sandviç (190 dolar)

İlk kez 2011’de İngiltere’nin Somerset bölgesinde bir peynir festivalinde sergilenen bu yiyecek dünyanın en pahalı sandviçi olarak nitelenebilir. Kaşar peyniri, altın yaprak, yer mantarı ve bıldırcın yumurtasından yapılma mayonezden yapılan üç katlı sandviçi yapan şef Martin Blunos Guinness Rekorlar kitabına başvurmuş, ama henüz sonuç alamamış.

  

Beyaz yer mantarlı simit (1000 dolar)

Yer mantarı dilimleri üzerinde altın yapraklar kullanılan bu Manhattan simidi 2007’de bir otel şefi tarafından yapılmış. Kilosu 20 bin doları bulan yer mantarı dünyanın en pahalı malzemelerinden biri.

Profesyonel Danışmanlık

Alper Tekbaş

Turizm Danışmanı

Turizme dair yatırımlarınızı, planlarınızı, iş geliştirme stratejilerinizi, medya planlamalarınızı, kariyer yolculuğunuzu Alper Tekbaş'a danışın.

[email protected]

Youtube Kanalımdan