Türkiye’de Spor Turizmi ve yatırımları

Türkiye’de Spor Turizmi ve yatırımları

Otellerimiz için ciddi bir gelir haline gelen kamp dönemleri rekabeti, bu doğrultuda da konaklama ve ağırlama hizmetlerini de ön plana çıkarıyor.

 

Bu hafta sizler için spor turizminin nabzını Antalya’da tuttum.  Yaz aylarında Antalya’da gördüğümüz turist kafilelerini taşıyan otobüslerin yerine bu günlerde ise spor kulüplerinin otobüslerini görüyoruz.  Otellerimiz için ciddi bir gelir haline gelen kamp dönemleri rekabeti, bu doğrultuda da konaklama ve ağırlama hizmetlerini de ön plana çıkarıyor.

Futbol kulüpleri hangi otellerde konaklama yapmak ister?  Bir oteli niçin tercih eder?  İklim koşullarına göre hangi bölgeleri tercih eder?  Kamplarını nasıl, hangi dönemlerde ve nerelerde yaparlar?

I. II. III. Kamp dönemi diye devam eden Haziran-Temmuz-Ağustos dönemlerinde iklimin yumuşak olduğu sezon başı kampları kış turizminde önemli yer tutan bölgelerin futbol turizminde,  yazın  tercih edildiği bölgelerdir. Bolu, Kızılcahamam, Gerede, Ilgaz, Erciyes, Kartepe, Davraz gibi bölgeler ve bu bölgelerdeki oteller yaz aylarında futbol kulüplerinin tercihi. II.ve III. Kamp dönemlerinde ise az aylarının gözdesi olan Antalya bölgesi ve otelleri kullanılıyor.

  

Devre arasının yıldızı Antalya

Dış etkenlerden uzaklaşıp hedefe ulaşmak için konsantrasyonunu  toparlayıp kampa çekilen kulüpler iyi bir kamp dönemi geçirerek lige hazırlanırken konaklama yapmış oldukları otellerin sunmuş oldukları imkanlarda önem kazanıyor. Antalya otelleri de spor kulüplerini ağırlamadaki tecrübesini ve yatırımını her geçen gün geliştiriyor.

Antalya Rixos Premium Belek Hotel’de devre arası kampını yapan Süper Lig takımlarından  Akhisar Belediye Spor Teknik Direktörü Okan Buruk, “ Avrupa’da kamp yapmak yerine  Türkiye’de ki otelleri tercih etmek gerek maliyet gerekse imkanlar açısından çok daha iyi. Ayrıca Türk turizmine katkı sağlamak adına da oldukça önemli. Şuan Antalya’da kamp yaptığımız otelde aldığımız hizmet, personelin ilgisi, atmosfer çok iyi. Takım olarak ligin ikinci yarısı için çok iyi bir hazırlık dönemi geçiriyoruz” diyerek duygu ve düşüncelerini ifade ederken bu sene zorlu ve güzel bir lig geçtiğini çok fazla takımın şampiyon olma şansı olduğunu belirtti.

Rixos Hotels Manager Director Özgür Çinkılıç, spor turizminin ülkemiz turizmi ve Antalya otelleri için önemine vurgu yaparken, spor kulüplerini otellerinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Calista Sport Center  açılışında spor camiası ve turizmciler buluştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören,  Kulüpler Birliği Başkanı Dursun Özbek,  Özdoğan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özdoğan, Calista Luxury Resort  Genel Müdürü Ali Kızıldağ ve birçok davetlinin katılımıyla Calista Sports Center açılışı gerçekleştirildi. Ülkemiz turizmine hayırlı olsun.

Calista Sports Center, bünyesinde yer alan Uluslararası Futbol Birliği (FIFA) standartlarında 3 adet saha ile kapılarını futbol kulüplerine açtı.

 

1.500 m² kapalı alana sahip merkezde;  4 adet 24 kişilik tam teşekküllü soyunma odası, masaj odası, 110 m² ’lik tam donanımlı fitness center, doktor odası, 4 adet ofis ve depodan oluşan alan, kafeterya, 2 adet 250’şer kişilik tribün, her tribünde 2 adet VIP oda, 2 adet basın odası ve 1 adet yayın odası yer alıyor.

 

Bir Futbol Takımı Oyuncuları  Sadece Turist Değildir…

Galatasaray Spor Kulübü Altyapı Koordinatörü Emrah Bayraktar’ın sportif bakış açışı ile kamp dönemlerinde futbol kulüplerinin otel tercihleri ve detaylarıyla ilgili vermiş olduğu teknik bilgiler oldukça önemli;

 

“Otel tercihinde dikkat edilecek en önemli konuların başında saha koşulları geliyor. Otelin yeterli sayıda sahası var mı? Birden fazla kulübün antrenman saatlerinin çakışmadan programlarını gerçekleştirebildikleri teknik ekipman, altyapı ve saha koşulları ne kadar yeterli gibi detaylar en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Sahaların bakımlı olması çok çok önemli.

Yoğun geçen kamp günlerinde antrenmandan antrenmana zamanla yarışan futbolcuların bir antrenmandan sonra diğer bir antrenmana geçen sürede kaliteli bir istirahat yapması çok  önemli, kamplar tatil yapmak için değil sezona hazırlanmak için yapılan çalışmalardır.

 

Spor kıyafetlerinin ve eşyalarının temizliğini yapılarak kurutulup, bir sonraki antrenmana hazır hale getirilmesinden tutunda, bir toplantı yapılacağı zaman kullanılacak salonlar, ve dinlenme alanlarına kadar her ünite ayrı bir değer taşıyor.

Spor turizminin önemini, ülkemiz turizmi ve ekonomisine katkısını, detaylarını, yatırımları, sıcak gelişmeleri sizlere enine boyuna aktarmaya çalıştım.  Turizmin farklı konu başlıkları ve merak edilenlerinde buluşmak üzere…

Tatil tadında kalın

Profesyonel Danışmanlık

Alper Tekbaş

Turizm Danışmanı

Turizme dair yatırımlarınızı, planlarınızı, iş geliştirme stratejilerinizi, medya planlamalarınızı, kariyer yolculuğunuzu Alper Tekbaş'a danışın.

[email protected]

Youtube Kanalımdan