Ozan Özkural ile Turizmin ekonomiyle olan ilişkisini konuştuk

Ozan Özkural ile Naif, yalın ve içtendi paylaşımlarımız...

27/05/2016 11:55Ozan Özkural, ekonomi dünyasının genç, başarılı, tutkulu ismi... Öngörü ve profesyonel iş yaşamındaki kariyer rotası ile de dünya ölçeğinde dikkatleri üzerine çeken bir Türk. Onun fikir ve söylemleri Amerika'dan Ortadoğu'ya Afrika'dan Uzakdoğu'ya varana dek değer görüyor. Bende kendisiyle turizm ekonomi ilişkisini değerlendirmek için değişik aralıklarla bir araya geldim. Ben sordum o yanıtladı. Naif, yalın ve içtendi paylaşımlarımız...

    1464765885_001.jpg

Turizmin ekonomiyle olan ilişkisini nasıl açıklayabiliriz?

Ülkeden ülkeye değişmekle beraber, Turizm sektörü bir çok ülkenin önemli gelir kalemlerinden bir tanesi olup aynı zamanda ülkelerin marka değeri yaratımı ve uzun vadeli global imajı açısından da çok mühim bir rol oynamaktadır.
Dolayısı ile, Turizm sektörünü sadece ülkeye kazandırdığı gelir ve yarattığı istihdam değil, küresel yatırımcılar nezdinde de yarattığı katma değer’ de denkleme katarak değerlendirmek lazım.
Mikro ekonomik açıdan baktığımızda ise, Turizm sektörünü, özellikle Türkiye gibi Turizm sektörü büyük ülkelerde döviz girişi ve istihdam oranlarındaki iyileşme/gerileme noktasında oynadığı rolü göz ardı etmemek lazım.
Son olarak, ülkelerin para birimlerinin değer kazanması veya kaybetmesi, özellikle dar ve orta gelirli yabancı turistler açısından önemli bir faktör olup, ülkelerin global turizm sektöründeki rekabet kabiliyeti üzerinde ciddi bir etki yaratmaktadır.
Son zamanlarda global açıdan artan jeopolitik riskler ve dalgalanmalar da dünyada turizm sektörünü ciddi bir şekilde negatif etkileyen faktörlerden olduğunun altını çizmekte fayda var. Sonuçta her turist can güvenliğinin tehdit altında olmadığı bir ülkede tatil yapmayı tercih eder. Bu bağlamda ülkelerin güvenlik konusunda yasadığı zaaflar veya zafiyet algısını küresel turizm sektöründe volatilite yaratan en büyük faktör olarak görüyorum.
Rakamlarla turizmin dünya ekonomisinde yerini nasıl değerlendirebiliriz?
Son 1-2 senelik rakamlar baz alındığında Turizm ve seyahat sektörü $7.6 trilyon dolarlık hacmi ile küresel GDP/GYIH bazında otomotiv ve kimya sektörlerinden daha büyük bir etki yaratmaktadır.
Bu rakam küresel GDP/GYIH nın yaklaşık yüzde 9.8% ine tekabül eder ki bu da küresel bankacılık ve finans sektörünün katkısının yaklaşık yarısına eşittir.

Türkiye ekonomisinde turizmin önemini nasıl yorumlayabiliriz?


Yıllık yaklaşık 40 milyon yabancı turistin ziyaret ettiği ve turizm sektöründe dünyanın 6.cı en popular ülkesi olan Türkiyemiz için yıllık $31.5 milyar dolar cirosu olan bu sektör aynı zamanda ülkemizin ekonomik gücü ve büyümesi üzerinde çok ciddi bir rol oynamaktadır.
Son yıllarda küresel averajın üzerinde bir büyüme performansı sergileyen Türk turizm sektörü, aynı zamanda kronik bir cari açığa sahip olan ülkemizin bu açığı finanse etmesini sağlayan en önemli gelir kalemlerinden birini oluşturmaktadır, ve aynı zamanda GDP/GSIH rakamlarına yaklaşık %4.40 lık bir katkıda bulunmaktadır.
Sonuç itibari ile, Turizm sektörü hem kısa hem de uzun vade de Türkiye ekonomisi ve istihdam rakamları için büyük önem arz etmektedir.
Turizm sektöründe yatırım yapan yatırımcılar ekonomik başarıyı nasıl yakalar cirosu yüksek olması mı başarıdır net karı mı?
Genel yatırım felsefesi çerçevesinde baktığımızda şunu belirtebilirim: gerçek anlamda başarılı olan yatırımcıların uzun vadede stabil gelir ve büyüme sağlayan şirketler yarattığı gerçeğini gözden kaçırmamak gerekir.
Kısa vadede herhangi bir şirketin sürdürülebilirliğini sağlayan yegane unsur ne ciro ne de kardır; bu aslında şirketlerin yarattığı ve yönettiği nakit akışıdır. Bu bağlamda şöyle bir analoji yapabiliriz: Ciro egodur, kar kafa rahatlığı, ancak nakit akışı gerçeğin ta kendisidir.
Orta vadede ise, sektörün rekabet yapısı çerçevesinde kar marjlarının korunması veya yükseltilmesi, ve elde edilen Karın belli bir miktarı ve bir miktar borçlanma ile yapılacak akıllı yatırımlar eşliğinde uzun vadede stabil bir çizgide yükselen bir pazar payı ve dolayısı ile ciro büyümesi yaratmayı başarmak bir yatırımcı için finansal başarıyı yakalamanın yollarından biridir.
Dünya ekonomisine baktığımızda büyüyen devleşen şirketler bunu nasıl başarırlar yöntemleri nelerdir? Büyük bir ivme yakalayan şirketlerin zamanla küçülmesinin zayıflamasının sebepleri nelerdir?

Bu sektörden sektöre ciddi anlamda değişebilir ve bu başarıya giden tek bir yol mevcut değildir. Mesela agresif bir şekilde büyüyen pazarlarda bu Ar-Ge ye yapılacak yatırım olabilir. Daralan ve organik büyümenin çok zor olduğu pazarlarda ise bu büyük şirketlerin pazardaki diğer rakiplerini satın alarak veya bu şirketlerle birleşerek yaratacağı inorganik bir strateji eşliğinde olabilir.
Inovasyona ve çalışanlarına yatırım yapmayan, sadece kısa günü kurtarma filozofisi üzerine yönetilen şirketler, hangi sektörde olursa olsun uzun vadede kaybetmeye mahkumdur. Zamanında elde edilmiş başarılar ve büyümenin rehavetine düşen (büyük veya küçük) şirketlerin orta ve uzun vadede zayıflama ve küçülme riski ile karşılaşmaları doğaldır.


ozan özkural

YORUMLAR

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder