Dünden Bugüne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Cennet Ada Kıbrıs Sizlerle...

01/10/2016 21:02

Türk olmanın bedelini canıyla kanıyla şehidiyle ödemiş, Akdeniz'deki geçmişten geleceğe haklı mirasımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti...

Akdeniz’in Sardunya ve Sicilya’dan sonraki üçüncü büyük adası…

Geçmiş tarihinde Yunan, Mısır ve Roma Medeniyetleri, 1571 yılında ise Venediklilerden Osmanlı İmparatorluğuna geçmiş, I.Dünya savaşıyla birlikte İngiliz Mandasına girmiş, 1960’lara kadar İngiltere himayesinde kaldığı için hala İngiliz etkilerini yaşıyor. Mesela, soldan akan trafiği, araçları ve prizleri gibi...

 1960 yılında ise Kıbrıs bağımsız oluyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluyor. 1960/64 yılları arasında Rumlarla Türkler arasında gerilim hat safhada yaşanıyor. Rumlar tarafından 21 Aralık 1963'te başlayıp 10 gün süren çatışmalar yapılan Türk Katliamından dolayı " Kanlı Noel" olarak adlandırılıyor. 1974 yılında ise Türkiye Kıbrıs’a harekat düzenliyor ve Kuzey kısmını ele geçiriyor. Daha sonrasında yapılan ulusal baskılar sonucunda karşılıklı ateşkes ilan edilerek Adanın % 37 lik kısmı Türklerin kontrolüne geçiyor.

  1475345189_sehitlik.jpg

1983 yılında KKTC kuruluyor ve bu devlet sadece Türkiye tarafından tanınıyor.

Kuzey Kıbrıs ise de facto olarak nitelendirilmekte yani kağıt üzerinde yok ama gerçekte var.

2004 yılında Birleşmiş Milletler'in Annan Planı kapsamında referandum yapılıyor, Kıbrıs halkına birleşmek isteyip istemedikleri soruluyor. Kuzey tarafı "evet", güney tarafı "hayır" diyor ve birleşme gerçekleşmiyor. Güney Kıbrıs 2004 yılından beri de tüm adayı temsilen Avrupa Birliği üyesi. 2016’nın son çeyreğine geldiğimiz şu günlerde birleşme konusu yine dünya dünya gündemine geldi. Ama görünen o ki yine bir sonuca varılamayacak. Rum tarafı yetkilileri takvimsiz zaman kazanmaya çalışarak olmayacak yaptırımlarla sanal bir gündem oluşturuyor ve sadece kafa karıştırmaya çalışıyor.

 1475345865_kibris.jpg

Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis Kuzey Kıbrıs topraklarının %16 sını doğrudan talep ediyor. Amaçları Federal Kıbrıs'ın %75 ini ve kıyıların %60 ını Rum kurucu devletine bağlamak. Konuşulanlar içinde özel bölgeler ve kantonlarda var. istedikleri yerler kapalı Maraş'ın%80'güzelyurt, alayköy, bostancı, akçay, serhatköy, zümrütköy, vadili, türkmenköy, değirmenlik, minareliköy, demirhan, gökhan, tuzla, Salamis, karpaz yarımadası, Apostolos Barnabas, Apostopolos Andres, Adanın en güzel yeri Kuzey tarafı …

 1475345538_magusa.jpg

 Türkiye Cumhuriyeti her zaman olduğu gibi sonuna dek kendinden ayrı görmediği Kuzey Kıbrıs’a sahip çıkmış ve çıkmaya devam edecektir. Kuzey Kıbrıs’ın inanacağı ve güveneceği tek liman Türkiye Cumhuriyetidir.

 Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın da geçmişte de ifade ettiği gibi “ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için bir bedel ödemişiz, şehitler vermişiz ve ödemeye de devam etmekteyiz. İmarı için, bugünlere gelebilmesi için yıllık yapılan ödeme 1 milyar dolardan fazladır. Hiçbir zaman görmezlikten gelmedik. Türkiye’nin KKTC’ye bakışı yavru vatandır ve bundan sonra da yavru vatan olmaya devam edecektir. Bir ananın yavruya olan ilgisi neyse böyle olmaya devam edecektir”

                           1475345713_mustafa-akinci.jpg

Bugüne gelecek olursak Kuzey Kıbrıs, turizmi ile 12 ay boyunca tercih ediliyor. Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Hatay, Adana, Muğla gibi illerinden havayolu ile Mersin Taşucu’ndan ve Alanya’dan feribotla deniz ulaşımı mümkün. Pasaport ve kimlikle dış hatlardan çıkış yapılıyor. Kıbrıs’ta cep telefonu kullanımı roaming olarak yurtdışı tarifesinden yapılıyor. Gitmeden kullanımınıza uygun konuşma ve internet paketi almanızı tavsiye ederim.

Kıbrıs’ta özellikle Magosa ve Karpaz altın  kumsalı ve turkuaz rengi deniziyle favori. Girne’de de çoğunluğu kayalık, lacivert,  ada genelinde tertemiz doya doya yüzebileceğiniz plajlara sahip.

Ada Mutfağının Lezzetlerini Tadın

Gezip, görüp, tanıyıp keşfedebilirsiniz. Akdeniz insanın sıcak kanlı, kendine özgü haliyle Kıbrıs kahvesinden hellim peynirine, harnup pekmezine, gullurikya, gollandro, lalangıya, şeftali kebabından, kolokas, pilavuna, samarella, bumbar, yoğurt, humus, ayrelli, fava, zeytin çeşitleri, çakıstez ve mezeleriyle birlikte ana yemeğinizle geniş bir sofrada sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

1475345179_girne.jpg

Gezilip Görülecek Yerleri;

Girne limanından yürüyüşle Girne Kalesine uğrayabilir, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Bellabais’i ve Girne sokaklarını gezebilirsiniz. Lefkoşa’da ise Derviş Paşa Konağı, Barbarlık Müzesi, Dereboyu caddesi, Beşparmak dağlarının eteklerindeki büyük bayrak geceleri ışıl ışıl adanın her yerinden gözüküyor. Güzelyurt ve özellikle Salamis’te Salamis Antik kenti, Gazimağusa çarşısı, Namık Kemal Zindanı, Lala Mustafa Paşa Camii. Kapalı Maraş Bölgesi ise her şeyin olduğu gibi bırakıldığı adeta hayatın durduğu, hayalet şehir görünümüyle binaları, tabelaları, dükkanları, otelleri ile Ada’da zamana tanıklık ediyor. Bu bölgeye girmek yasak.  Kuzey Kıbrıs’a gittiğinizde köylerine gidin, bir eve misafir olun, bir Kıbrıs kahvesi içip sohbetlerini kendilerine özgü şivelerini dinleyin. Napan gardaşcığım?  Guzzum, tamamsın gibi…

1475345387_rusen-uludag-ahmet-avci-isik-turkmen.jpg

KKTC Turizminde otel ve otel yatırımları her gecen gün önem kazanıyor. Türkiye’den birçok turizm çalışanı Kıbrıs otellerinde görev yapıyor.  Kıbrıs’ta bir dönem otel genel müdürlüğü yapmış Erçin Yalçın her fırsatta Kıbrıs’ı Türkiye’de anlatarak Türkiye de gönüllü turizm elçiliği yapıyor. Son olarak Paylaşmadan geçemeyeceğim Cratos Premium Otelin çok ama çok yetenekli Mutfak  Direktörü Chef Ahmet Avcı, Kıbrıs’ta harika işlere imza atıyor. Eğlence ve dinlence, servis ve sunum konusunda Işık Türkmen, yenilikçi anlayışıyla farkını hissettirirken, ekip liderliğiyle disiplinli, özverili, profesyonel   otelcilik anlayışıyla Kıbrıs Otelciliğine damgasını vuran Ruşen Uludağ, geleceğin Turizm CEO’su olarak dikkatimi çekenler arasında.  


kıbrıskıbrıs otellerikıbrısta gezilip görülecek yerler

YORUMLAR

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder