Türk Hava Yolları’nın Dünyada ki Mega Süper Algısını Yöneten İsim…

Doç. Dr. Temel Kotil; Dünyaya bir daha gelsem, hayatımın yine aynısı ama bir numara daha iyisini yaparak yaşamak isterim...

25/04/2016 21:36

Bu hafta sabahın ilk ışıklarıyla birlikte THY Genel Müdürlük binasındaydım. Türkiye’nin dünyadaki güçlü markası Türk Hava Yollarını adeta gökyüzünün duvarına çivileyen adam THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil’in konuğuydum. Konumuz THY olunca Superman kazağımla Temel Bey’in gözlerindeki tebessüm kalbinin samimiyetiydi.
Tabii ki başarılarıyla dünyadaki gururumuz Türk Hava Yolları’nı ifade etmek, anlatmak, yazmak, sayfalara sığmaz. Harvard Business School’da ders olarak okutulan bir kurum Türk Hava Yolları.  Doç. Dr. Temel Kotil ile naif sohbetimizden satır başlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Doç. Dr. Temel Kotil, mütevazı kişiliğiyle vizyonu önde, gönlünden geçenler büyük olan, çalışma arkadaşlarının gönüllerini kazanmak, onlara sahip çıkmak için samimiyetten daha iyi bir metot, taktik, teknik olmadığı bilinciyle ufka bakan bir isim. Dünyaya bir daha gelse, çocukluğundan öğrenciliğine, çalışma hayatına kadar yine aynısını ama bir numara daha iyisini yaparak yaşamak isterdim diyor…

   1461610159_temel-kotil.jpg


Türk Hava Yolları’nın Dünyada ki Mega Süper Algısını Yöneten İsim…

Konumlandırma, motive etme hepsi Superman’a gidiyor. Algı yönetiminde ustalarımız çoğalmalı art niyet olmamalı, herkesin yapabilirliği baki ama ne niyetle başladığınız önemli. Ailesine ve çocuklarına çok düşkün ve çocuklarımızın daha eğitim süreçlerinde doğru algılarla özgür tercihlerle ilerlemesi gerektiğini düşünüyor. Bir akademisyen olarak Amerika’da hem öğrenciliği hem de hocalığı döneminde gözlemlediği yaşadığı tecrübeleri sosyal algının ülkeler için çok önemli olduğunu, THY’nin de aynı zamanda Türkiye’nin güçlü bir psikoloğu, sosyal bilimcisi olduğunu ifade ediyor.
Türk Hava Yolları Türkiye’nin Çınarıdır.

   1461610148_temel-kotil-alper-tekbas.jpg
100.yılımıza ilerliyoruz, 1933 yılında kurulduk. Türkiye’nin dünya üzerindeki coğrafi konumu çok güzel. İstanbul havacılık için seçilmiş bir şehir. Allah’ın izniyle Türk Hava Yollarını dünyanın en büyük şirketi olarak göreceğiz. İstanbul da dünyada en çok bağlantı veren, en kolay ulaşılan, hacim ekonomisiyle en ucuz uçulan yer olacak.  Süper değişimleri, havacılık sektörü dünyada Türkiye ile yaşayacak. Dünyanın seyahat merkezi İstanbul olacak. 3.Havalimanımızla dünyanın tarihini etkileyeceğiz. Allah’ın bizlere bahşettiği bu topraklar en büyük servetimizdir.
Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın adeta süper bir buluşu, acayip, muazzam bir proje olan 3.havalimanımız işlevi ve potansiyeli ile çok konuşulacak. İstanbul’a beklediğimiz turist sayısı önümüzdeki 10 yıl içerisinde 30 milyon olacak. Dünyadaki en büyük sayı bu. 4 milyondan 13 milyona geldik hedefimiz 30 milyon.
3.Havalimanımız 76.5 km2 alan, 396 uçak park alanı, 6 pist, 4 terminal, 150 milyon yolcu kapasitesi ( artabilir) proje tamamlandıktan sonra dünyanın en büyük havalimanı.  Osmanlı İmparatorluğunun ticaret hayatında kalkınmasında Asya ile merkez aktarma noktası Bursa’ydı. Bursa’da ticaretin kalbi Kozahan da atmıştı. Osmanlı için Bursa ne ise Türkiye içinde 3.Havalimanımızın önemi o olacaktır.
Turizm potansiyelinde fırsat Uzakdoğu’da 100 milyon kişinin seyahat ettiği Çin başta olmak üzere Afrika ve Latin Amerika’dır. Afrika Türk Hava Yolları’nın geleceğine dair en büyük ipoteğidir, başarımız garantimizdir.  Afrika’da çarpan etkisiyle 48 yere uçuyoruz. 1 günde 11 bin değişik bilet satıyoruz. Keşfettiğiniz, gittiğiniz, uçtuğunuz yer sizindir.
Dünya havacılığının gelişimi ve Türk Hava Yolları’nın bu gelişimdeki yeri ve başarıları; 

       1461610139_thy.jpg
Sektör yolcu sayısı:  Dünyada 1994 yılında 1.2 milyar, 2014 yılında 3,3 milyar, 2034’te 7 milyar
                         Türkiye’de 1994 yılında 19.6 milyon, 2014 yılında 123 milyon, 2034 yılında 381 milyon…
Havacılığın ekonomik katkısı: Bugün dünyada 58 milyon iş gücü, 2,4 trilyon USD GSYIH ( GSYİH’nin %3,4’ü) 20 yıl sonra 105 milyon iş gücü, 6 trilyon USD GSYIH ( GSYİH’nin %4,1’i)
                          Türkiye’de bugün GSYIH’nın % 5,9’u 20 yıl sonra GSYIH’nın % 7’si.
Dünya’da bağlantısı en çok olan şehirler, İstanbul, New York, Hong Kong, Paris, Singapore, Dubai, Londra, Moskova, Amsterdam, Frankfurt. İstanbul son 5 yılda bağlantı kalitesi en çok artan şehir ve bağlantı kalitesi en yüksek 5. Şehir olarak Avrupa’nın en büyük havalimanları arasında en tepeye doğru hızla yükselmektedir.
THY, yolcu sayısında yıllık dünya ortalamasının 3 katından daha hızlı büyümekte. 2016 yılında 72.4 milyon yolcu… Dünya sıralamasında dış hat yolcu sayısında dünyada 7.büyük havayolu. Dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu olarak 1.sırada (113 Ülke), en fazla dış hat noktasına uçan havayolu olarak 1.sırada ( 236 dış hat noktası), Dünyada en çok uçuş ağına sahip hava yolu sıralamasında 4.sırada ( 287 nokta).
Türk Hava Yolları Dünyanın Her Yerinde
Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu’da 113 ülke 287 nokta… Dünya da en büyük 13. Filoya sahip.

      1461610113_thy-liderlik-odulleri.jpg
Liderlik Ödülleri
Üst üste 5 kez Avrupa’nın en iyi havayolu
Dünya servis kalitesi sıralamasında 2015 yılında Avrupa’nın en iyisi,
Dünyada en iyi Business Class özel yolcu salonu,
Dünyada en iyi Business Class ikram
2023’te Türk Hava Yolları
500’den fazla uçak filosu, 120 milyon yolcu, 30 milyar Dolar gelir.


THY için Müşteri Memnuniyeti
Patronumuz müşterilerimizdir. Her müşteri farklı değer, davranış ve ihtiyaçtadır.  
Doç. Dr. Temel Kotil,  rutin olarak alanda yapmış olduğu gezi sırasında AB kapısında oturan iki yolcu dikkatini çekiyor. Bir Hanımefendi Amerika’dan Sudan’a Diğeri ise Erkek yolcu Tahran’a devam edecek. Akşam üstü kapının ağzında soğukta neden burada duruyorsunuz diye soruyor yolcular 20 dakikadır tekerlekli sandalye beklediklerini söyleyince, derhal TGS Genel Müdürünü arayarak durumu anlatıp bende buradayım, sandalye gelene kadar gitmeyeceğim diyor…  Bizim başarımız yanlışlarımızı herkesle konuşabilmemiz ve eleştiriye açık olmamızdır. Çünkü her yolcu bilmiş ya da tek yolcu bilmiş fark etmiyor, şirketin zararı aynı oluyor.
Temel Kotil’in tatil yapma fırsatı olsa Afrika’da veya düşe kalka büyüdüğü Rize’de ki köyüne gitmeyi tercih ediyor.


temel kotilthy

YORUMLAR

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder