Otelciliğin Ufkunu Gören Adam

Gloria Hotels & Resort Vice President Cem Uzan, All in One diyerek Türk Otelciliğinde Başkanlık Sistemini Başlattı

29/04/2017 21:20

Ülkemiz turizmde, otelcilik dünyasında Ege-Akdeniz sahillerinde özellikle resort otelciliğinde marka olmuş, her dönem otelcilikle ilgili bir sohbet açıldığında adından bahsedilen otelcilik dünyasında kendine özgü tarzıyla yetiştirdiği otel genel müdürleri, yöneticileri ve çalışanlarıyla dostuna güç düşmanına korkudur ama o hep sevgi doludur. Gidince çok sonra anlaşılır değeri, dönünce gelince başlayınca tatil sürprizdir ya sürprizlerin ismi otelcilikte Cem Uzan’dır.

Enteresan  zekası, kendine özgü otelcilik sentezleri, yorumları ve uygulamalarıyla otelciliğin ufkunu gören anı anını tutmasa da birisini kırdıysa gönlünü almasını bilen, canımsın diyen, kötü günde ansızın ortaya çıkan bir otel lideri…

                       1493492246_002.jpg

 

Yıllar sonra kovulduğu otel markasına “Başkan” olarak geri döndü

Gloria Hotels & Resort Vice President Cem Uzan ile dobra dobra içinden geldiği gibi ben sordum o yanıtladı. Sıradışı, merak edilen ve çok konuşulacak bu röportaj;

  Otelci olunur mu doğulur mu?

“Ben aslında deniz subayı olmak istiyordum ama önce otelciliği öğrendim ve otelciliğin hayatımın mesleği olduğuna inandım. Turizm mesleğini, otelciliği seçen biri nasıl başarılı olur derseniz otelcilik akıllı adam işi değil biraz deli olmak lazım. Çok çalışmak, işini sevmek ve yenilikçi olmak Cem Uzan’ın başarısının sırrıdır”

Turizm Ekonomi ilişkisini nasıl değerlendirirsiniz?

“Türkiye’yi sevmeyen ölsün. Turizm varsa ekonomi, ekonomi varsa turizm vardır. 2017 yılında bizim otellerimiz adına hedefimiz Türkiye ekonomisine rakamlarla 35 milyon Euro ciroyu kazandırmak.  Bizim turizm ve otelciliğimiz Avrupa’nın çok daha önündedir. Sunduklarımız, yeniliklerimiz ve herşeydahilde bir numarayız. Herşeydahil sistemin Türkiye’ye zarar verdiğine katılmıyorum. Aksine çok faydası olduğuna inanıyorum. En iyi otelci yoktur, en iyi otel karlılığı yapan otelci vardır. Bu hususta da Türkiye’de ilk 5’e girerim. Yönetici klasmanında Türkiye’de iyi otelci yok ama Patron klasmanında iyi otelci gruplar var. Nedeni ise iyi otel yöneticilerini otelcilik sistemi yok etti. Burada da ne yazık ki otel patronlarımızın payı büyük, vardı da biz mi göremedik, bulamadık derlerse de var olanlar sektör değiştirdi yada değiştirecek. 10 yıl önce profesyonellik bu hale gelse bu işi yapmazdım. İstisnalar kaideyi bozmaz bazı patronları tenzih ederek söylüyorum; Gloria’nın otelcilikteki patron mentalini rol model olarak alıp kendine göre uyarlamalıdır.

Cem Uzan öldükten sonra bunu üzülerek söylüyorum ki başka Cem Uzan yetişmeyecektir çünkü beni Rahmetli patronum Nuri Özaltın yetiştirdi, doğru yaptıklarımı yanlış yaptıklarımı söyledi. Şimdi ise patronlar kendileri daha iyi bildiklerini düşünüyorlar”

                     1493492617_004.jpg

Gloria Otelcilikte bir klasiktir asla değişmeyecektir

“Moda da bir frak nasıl siyah beyaz papyonu ile değişmezse otelcilikte de biz öyleyiz, dönemlik popülarite yakalayan, tercih edilen moda akımları dar parça, bol paça, kısa paça gibi sürekli değişen moda trendleri gibi otel trendleri de uzun vadeli olamayacaktır. Önemli olan kalıcı, sürdürülebilir, istikrarlı ve daima tercih edilen bir otelcilik anlayışını sürdürmek ve yaşatmaktır.

Başkanlık sistemine en hızlı reaksiyon gösteren otel grubu olarak ve bende bu otellerin başkanı olarak Türkiye otelciliğinde başkanlık sistemine öncülük eden, bu konuda bir ilki 2017 yaz sezonunda all in one diyerek tek bir güç olarak Gloria’nın tamamının hizmetini 16 a’la carte restoranından tutunda tüm otel ünitelerinin kullanımını herhangi bir otelimizde konaklayan bir kişinin, tatilcinin tüm servis ve hizmetlerimizden faydalanmasını sağlayan imkan sunan bir otelcilik anlayışını yaşatarak bizleri tercih edecek misafirlerimizi farklı bir tatil sürprizi bekliyor.

Cem Uzan, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a 17 kez bizzat servis vermiş bir isim.

 Muhteşem Camiiler Yapmalıyız

Cem Uzan dan farklı bir bakış açısı; kendi oğlum Arda’dan yola çıkarak ifade etmeliyim ki muhteşem camiler yapmalıyız, ülkemize gelen turistler hayran kalmalı, ülkemizin gücünü göstermek, halkımızın gücüne güç katmak için kutu kutu pense gibi değil büyük camiiler yapmalıyız. Edirne’deki Selimiye Camiimiz nasıl ilgi çekiyor, turistler tarafından da ziyaret ediliyorsa her ilde böyle camilerimiz olmalı.

Cem Uzan’a samimiyeti, kendisine özgü düşünce ve yorumları için teşekkür ediyorum.

Tatil tadında kalın

 


cem uzangloria hotelsall in one

YORUMLAR

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder